Muzyka Centrum Art Society     Academy of Music in Krakow     Bunkier Sztuki
Audio Art 2017
25. Audio Art Festival
Kraków, 15.  – 26. November 2017
Wednesday, 15 November / listopad (środa)
12:00
Goethe-Institut

free entrance

Press Conference  press conference with artists
Friday, 17 November / listopad (piątek)
12:00
Academy of Music

free entrance

Ryo Ikeshiro (Gwangju, London)  Algorithms: beyond the audible / making audible - lecture
17:00
Park Bednarskiego

free entrance

Mirrors at Bednarski Park (Kraków)  Art Space Faculty Intermedia Department Fine Arts Academy - crossstream to and from Bunkier Sztuki
18:00
Bunkier Sztuki

free entrance

roe-deer woman (Krakow)  śominika, tbrrd, maugo dudek, ul skiepko - performance, installation (open till November 26)
Wanda's Dream (Kraków)  Marcin Barski - interactive installation
Dance Data 2.0 (Krakow)  Concept - Grzegorz Kaliszuk, Marcin Janus; Multimedia - Grzegorz Kaliszuk, Wojciech Miler; Dance - Iwona Olszowska, Paweł Konior; Music: Marcin Janus
YouTube
Ryo Ikeshiro (Gwangju, London)  Construction in Kneading - concert, performance
Tom Buckner (New York)  Songs Without Words - voice (no text) and electronics Alvin Lucier: Music for Baritone and Slow Sweep Pure Wave Oscillators (13'); Annea Lockwood: Duende (25'); Robert Ashley: Tract (24'); Phill Niblock: 'As Yet Untitled' (21')
Annabelle Playe (Paris)  electronics
Saturday, 18 November / listopad (sobota)
12:00
Academy of Music

free entrance

Alfredo Costa Monteiro (Lisbon)  simplicity as an act of preponderance - lecture
Jorrit Tamminga @ Erik Bosgraaf (Amsterdam)  Connecting media with recorders; prof. Jorrit Tamminga (Conservatorium van Amsterdam) + Erik Bosgraaf - recorders 18.11.2017 Room 205: 18:00-20:00 - lecture: Spectralizm 19.11.2017 Chamber Hall: 10-13:00 - lecture: Sound Processing, 14:00-17:30- Workshops 20.11.2017 Concert Hall: 10:00-13:00 - lecture: Introduction to Live Electronics, 14:00-14:45 - workshops 21.11.2017 Concert Hall: 10:00-12:30 - workshops, 14:30-16:00- workshops (Room 22)
18:00
Bunkier Sztuki

tickets 40/35 zł

Playground (Kraków)  Marta Nawrot installation, selfbuild toys, circuit bending, hardware hacking etc. (open till November 26)
me & You = I am (Kraków)  Lukasz Furman brainwaves + VR installation (till November 20)
Ryo Ikeshiro (Gwangju, London)  Ethnic Diversity in Sites of Cultural Activity & Pika! Ppeonjjeog - installations (open till November 26)
Aqui, no Ahora (Cagliari, Barcelona)  Alessandro Olla, Vera Livia Garcia - dance, video, electronics
Alfredo Costa Monteiro (Barcelona)  home made electro-acoustic
Heike Fiedler & Marie Schwab (Geneve)  Tu’ es (germ) : do it tu es (fr) : you are. - electroacoustic and visual poetry, electroacoustic violin
Sunday, 19 November / listopad (niedziela)
18:00
Bunkier Sztuki

tickets 35/30 zł

Bassthetics (Krakow)  Rafał Mazur, Marcin Bożek (Kraków, Gdynia)
Andrey Smirnov (Moscow)  Leon Theremin: Rhythmicon: Andrey Smirnov - The Polyrhythmoforms; Leon Theremin & Henry Cowell - Rhythmicana (1931)
Moon2 (Krakow)  Tomek Choloniewski, Ernest Ogórek, Dennis Kolokol - percussion, bass, electronics
Pinball Dub Sound System (Warsaw)  Jaroslaw Gula flipper sound orchestra; Piotr Madej - technical support
Monday, 20 November / listopad (poniedziałek)
12:00
Academy of Music

free entrance

Andrey Smirnov (Moscow)  lecture about Theremin by L.Theremin and Rhythicom by H.Cowell and L.Theremin
20:00
Bunkier Sztuki

tickets 30/25 zł

Dunaewsky 69 (Kyiv)  Motion of the Fixed - electronics
Erik Bosgraaf & Jorrit Taminga (Amsterdam)  bass recorder, electronics
There is absolutely nothing lonelier......... (Chicago)  Deidre Huckaby, Katie Barutha, Dan Dehaan, Ryan Ingebritsen
Wednesday, 22 November / listopad (środa)
15:00
Academy of Music

free entrance

Matthew Shlomowitz (London)  lecture and master class
18:00
Bunkier Sztuki

tickets 20/15 zł

PSeME/CIME  Alina Mleczko - saxes, composers & Jakub Kasznia - electronics, video, interaction
Thursday, 23 November / listopad (czwartek)
12:00
Bunkier Sztuki

free entrance

Beniamin Głuszek (Wrocław)  Neuromusic - biofeedback, brainwaves, installation/workshops (till 26.11)
18:00
Academy of Music

tickets 20/15 zł

Context: Popular! (Krakow)  Aleksander Wnuk, Martyna Zakrzewska, Bartosz Saldan, Michał Lazar + B.Mglej, B.Borowicz, B.Mglej (Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble) plays Matthew Shlomowitz - Logic Rock & Popular Context Vol. 6 (PL premieres); Artur Zagajewski - Mechanofaktura; Kuba Krzewinski - Contre #2 (World premiere)
20:00
Bunkier Sztuki

tickets 30/25 zł

CEAMMC (Moscow)  Nikolai Popov, Sergey Tchirkov, Anna Pospelova - accordion, electronics, video
GrupLab (Krakow)  GrupLab (Bożena Boba-Dyga, Lorenzo Brusci, Simone Castellan, Marek Chołoniewski, Konrad Gęca, Artur Lis, Kacper Ziemianin ...) invites for Plejreks & other events
Transformations (Munich, Krakow)  Gunnar Geisse + Horst Konietzny + Muzyka Centrum 40th Anniversary, instruments, electronics
Friday, 24 November / listopad (piątek)
12:00
Academy of Music

free entrance

Ahn Hyunjung (Seoul)  Tradition and New Korean Music - lecture
18:00
Academy of Music

tickets 20/15 zł

Sára Medková (Brno)  piano and voice acoustic: Johann Sebastian Bach - French Suite in G major, BWV 816; Vít Zouhar - Six pianos; Johann Sebastian Bach - Ricercar á 3 voci in C minor, BWV 1079; Ivo Medek - Sára Medková Inside; Johann Sebastian Bach Toccata in E minor, BWV 914, Frederic Rzewski De Profundis
19:00
Academy of Music

free entrance

Kwartludium + AK (Warsaw, Riga)  Kwartludium + Ania Karpowicz; Grażyna Pstrokońska-Nawratil - Echo for flute; Salvatore Sciarrino - Canzona di Ringraziamento for flute; Zofia Dowgiałło - Miktam for ensemble and electronics; Mika Pelo - Splintered Second for ensemble; Joakim Sandgren - Révélateurs mecaniques for ensemble
20:00
Academy of Music

tickets 20/15 zł

Tastes (Brno)  Sára Medková - piano, voice, Ivo Medek - inside piano, ready mades, voice, Jan Kavan violoncello, voice, Vít Zouhar - laptop, voice, Lukáš Medek - video
21:00
Bunkier Sztuki

tickets 25/20 zł

Mirrors (Kraków)  Dorota Imiełowska - Rocca cello, Łukasz Pawlikowski - net electronics, Bartosz Sałdan - percussion, Artur Lis - video mapping; Dorota Imiełowska - Ishet - Secret Language, Dorota Imiełowska/Łukasz Pawlikowski - Pavane for Marek Stachowski, Krystyna Moszumańska-Nazar/Dorota Imiełowska - Mirrors, Mateusz Bień - Mare Lunaris for Adam Walacinski, Łukasz Pawlikowski - Piece for Absent Cellist, Dorota Imiełowska - Aurora (text: Agnieszka Safińska)
Jonathan Reus (Amsterdam)  Mac G3 circuit bending
Saturday, 25 November / listopad (sobota)
12:00
Academy of Music

free entrance

Jonathan Reus (Amsterdam)  Stacking Stones - lecture
16:30
Bunkier Sztuki

free entrance

Paweł Romańczuk (Wrocław)  HybryDuo - lecture
18:00
Akademia Muzyczna

tickets 20/15 zł

Duo Tragovi (Koeln)  Dušica Cajlan-Wissel - prepared piano, melodica, Georg Wissel - alto sax
20:00
Bunkier Sztuki

tickets 30/25 zł

Neo Electric Quartet (Gdansk, Warsaw, Lucerna)  Karolina Piątkowska – Nowicka (1 skrzypce), Paweł Kapica (2 skrzypce), Michał Markiewicz (altówka), Krzysztof Pawłowski (wiolonczela) Grzegorz Pieniek - Cyber Transplantation na elektryczny kwartet smyczkowy; Piotr Peszat - "U.N. Owen was her?" na elektryczny kwartet smyczkowy i audio playback; Kamil Kosecki - „Asteroids” na elektryczny kwartet smyczkowy; Rafał Zapała – Concentus Apparatus II na kwartet smyczkowy, elektronikę i system interakcji; NeoQuartet – Neo Electric I; instruments, electronics;
HybryDuo (Wroclaw)  Pawe Romanczuk & Cezary Duchnowski - hybrid objects-instruments, electronics
H725 (Florence)  Gianluca Catuogno, Damiano Meacci - instruments, objects, electronics
Sunday, 26 November / listopad (niedziela)
18:00
Akademia Muzyczna

tickets 20/15 zł

Michal Pawelek (Krakow)  instruments and electronics; Anestis Logothetis - Styx, Michal Pawelek - Three Portraits (World premiere), Michal Pawelek - Grafiitti (World premiere); Michal Pawelek - electronics, Zuzanna Michna - flute, Piotr Kedzierski - piano, Mariusz Kruczala - accordion
20:00
Bunkier Sztuki


tickets 30/25 zł

Mineral Minds (Cagliari)  Teresa Salis - Mineral Minds ext. for flute and electronics
K-CMC (Seoul)  Korean Contemporary Music Composers - 1.JEON, JI YEON NANO (instrument : Gayagum, Electronic music) 2.LEE, RO WOON Visible & Invisible(Jeong-ga, Electronic music) 3.KIM, JANDI The place plum flower has fallen (Jeong-ga, Cello.) 4.PARK, GAYOUNG Fantasy in my thought ( Gayageum, Oboe ) 5.KIM, HYERAN memory span (Gayageum, Erhu, Electronic music) 6.AHN, HYUNJUNG Like early summer forest (Movie, Narration) A song of farewell (Jeong-ga, Piano)
Fluctuations (Vienna, Kraków)  Michael Fisher & Franciszek Araszkiewicz - sax & electronics

festival is supported by:

Krakow City Office
Institute of Music and Dance
Goethe-Institut
Glissando
TiConZero
Austrian Culture Forum
Ewha Womans University
Foundation of Warsaw Autumn Friends


Muzyka Centrum Art Society
P.O. Box 42
31-960 Krakow
email: muzykacentrum1@wp.pl
mobile: Marek Choloniewski - 501042052